Fri. Sep 15th, 2023
0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

Rezort vnitra minulý pátek rozhodl, že do prezidentských voleb zaregistruje 9 z 21 uchazečů o Hrad. Ti zbylí se mohli odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Dosud je v databázi soudu zaevidováno šest podnětů, jejich autory ale NSS nezveřejnil. Známa jsou zatím dvě jména.

Už v úterý podal stížnost k NSS podnikatel Karel Diviš, jak ČTK řekla jeho asistentka Renáta Plšková. „Důležitý krok učiněn,“ napsal pak ve středu na twitter. Ke splnění podmínky 50 tisíc podpisů občanů mu jich podle ministerstva chybělo 116.

Ve středu ráno se osobně do Brna, kde NSS sídlí, vypravil miliardář a matematik Karel Janeček. „Konečné rozhodnutí padne až 14. 12. Nevzdávám se! Věřím v pravdu a spravedlivost,“ napsal. Jemu chyběly ke splnění podmínek necelé 2 tisíce podpisů.

Záměr odvolat se avizoval i dezinformátor Pavel Zítko, který podle vnitra odevzdal jen přes 15 tisíc podpisů. Už v pátek své přívržence vyzval, aby mu přispěli na právníky.

Miliardář Tomáš Březina naopak už v pondělí večer oznámil, že se k NSS odvolávat nebude, i když by podle svých slov „bezpečně uspěl“ a mohl pokračovat v kampani.

Lhůta pro podání stížnosti končí ve středu v 16:00, pak má soud 15 dní na rozhodnutí. Na NSS se mohou obracet i další nezaregistrovaní kandidáti, případně navrhující poslanci a senátoři či navrhující občané. Zákon také dává stejnému okruhu navrhovatelů možnost zpochybnit úspěšnou registraci jiného kandidáta.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *