Sun. Sep 24th, 2023
0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Skupinka aktivistů z hnutí Stoppoljeletinga stavící se proti rozšiřování těžby ropy vběhla na trať s transparentem, někteří protestující také zapálili pyrotechniku a trať polili červenou tekutinou. Pořadatelé měli co dělat, aby demonstranty vytlačili z tratě. Nezabránili však jejich kontaktu s některými závodníky.

Třeba Fin Juuso Haarala po střetu s demonstrantem zlomil hůlku, což se mu stalo zrovna v zóně, kdy nemohl získat náhradní. Pohromou skončila demonstrace pro mladého norského debutanta v SP Jonase Viku, který zlomil nejen hůlku, ale poškodila se mu i lyže.

„Byl to pro mě šok. Před závodem jsem si promítal několik scénářů, tohle ale nebyl jeden z nich. Vjel jsem do nějakého nazelenalého kouře. Najednou jsem viděl, že je někdo v trati, hodně závodníkům se podařilo těm lidem vyhnout, já jsem ale skončil i s lyžemi pod jedním z demonstrantů,” popisoval Vika incident pro stanici TV2.

„Nevím, co nalili na trať, ale lyže byly najednou strašně pomalé. Podařilo se mi dotáhnout hlavní pole, ale najednou jsem ztratil lyži, protože jsem měl poškozené vázání. Bylo to beznadějné. Můj první závod ve Světovém poháru byl v troskách. Měl jsem jedinečnou šanci ukázat se před vedením národního týmu,” smutnil mladík.

Mluvčí hnutí Stoppoljeletinga Olve Gravskar litoval, že protest měl takto negativní následky. „Tohle je smutné. Nebylo to účelem naší akce. Mluvil jsem s účastníky protestu a ti říkali, že ve skutečnosti jeden z organizátorů povalil protestující na lyžaře,” vysvětloval Gravskar pro TV2.

Protestující však u závodníků moc sympatií nezískali.

„Je to nebezpečné a také děsivé. Nevěřím ve smysl takových demonstrací při sportovních akcích. Aktivisté zničili závod, což je smutné,” posteskl si norský reprezentant Emil Iversen.

„Máme demokracii a lidé by měli mít nárok na protest. Ale myslím, že bychom měli nechat ty, kteří chtějí lyžovat, dělat jejich věc a najít si jiné způsoby, jak protestovat,” komentoval událost šéf norského lyžařského svazu Terje Lund.

„Ještě, že nebyli tak šílení a neudělali to při sjezdu, to mohlo mít fatální následky. Politické gesto může být fajn, ale myslím, že je možné si pro něj najít jiný způsob,” doplnil domácí vítěz závodu Paal Goldberg, za nímž se v cíli srovnalo další norské trio Röthe, Nyenget, Tönseth.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *