Sun. Sep 24th, 2023
0 0
Read Time:57 Second

Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků. Původně bylo na farmě 22 000 zvířat, minulý týden jich 5000 uhynulo, přes víkend další 2000, uvedli v pondělí veterináři.

„V jižních Čechách je to zatím největší ohnisko, které jsme tady zažili, takže předpokládáme, že to (zásah) bude do večera,“ přiblížil ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

„Tady vidíte, jak je ten virus agresivní, jak nákaza postupuje, tak musíme utrpení těm ptákům zkrátit. Je to nejvyšší koncentrace ptáků, jakou jsme zatím měli,“ řekl s odkazem na rychlost úhynu.

Kouba už minulý týden oznámil, že obce v ochranných pásmech musejí do 9. prosince provést soupis veškeré drůbeže a ptáků. Na základě těchto informací bude veterinární správa provádět další testy.

Dá se podle něj předpokládat, že se virus objeví i v dalších chovech v okolí. „Je to chřipkový virus, který je nebezpečný i pro člověka,“ uvedl v pátek. Chovatelům z okolí také doporučil, aby si chovy zabezpečili před stykem s volně žijícími ptáky. Kachny ve Frahelži se totiž nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *