Sat. Sep 30th, 2023
0 0
Read Time:1 Minute, 25 Second

“V Dauhá jezdí metro bez řidiče, auta se prohánějí i po šestiproudé dálnici. Vzhledem k neomezeným možnostem jsou pro Katar peníze v abecedě problémů písmenem Ž. Zní proto zvláštně, že ještě před pěti roky neexistovaly v této pohádkově bohaté zemi adresy. Členové česko-slovenské komunity v Kataru, se kterými jsem měl při pobytu v Dauhá možnost několikrát mluvit, říkali, že v Kataru neexistovaly dřív ani názvy postranních ulic. Jména měly pouze ulice hlavní.

Trefit někam nebo nanavigovat někoho k domu, bylo poměrně obtížné. V dobách, kdy neexistovaly adresy a navigace se ještě běžně nepoužívaly, docházelo mnohdy k legračním situacím.

‘Na počátku pobytu v Kataru jsem jezdila s papírovou mapou. Až po pár letech se rozmohly navigace a začaly se posílat lokace. Dřív byly po celém Kataru kruháče. Fungovaly jako jedny z orientačních bodů. Dalším byly známé budovy. Takže když k nám někdo jel, navigovala jsem ho ve stylu: kruháč u hotelu projeďte rovně, stejně i ten další. A potom za benzínkou druhá doprava. Než se adresy zavedly, bylo to fakt děsivé,’ říká s úsměvem Zuzana Kvapilová, která žije v Kataru dvanáct let.

Nebylo ani možné přijímat poštu do domu. Pouze do P.O. boxu. S označováním domů a menších ulic začali v Kataru až v roce 2018. Adresa se skládá ze čtyř čísel: zóny, ulice, budovy a bytové jednotky.

Katar je v mnohém dál než Česká republika. I v záležitostech, na které nemají vliv vysoké příjmy ze zemního plynu a ropy. Například – veškeré administrativní záležitosti se v zemi řeší pomocí jediné aplikace.

K výměně řidičského průkazu, vydání nové občanky nebo přepsání auta na jinou osobu, stačí pár kliků na mobilu. A všechny platby úřadům se uskutečňují bezhotovostně, aby se zamezilo korupci.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *