Tue. Dec 5th, 2023
0 0
Read Time:3 Minute, 42 Second

Dva měsíce od svého vstupu na burzu ve Frankfurtu se automobilka Porsche těší přízni investorů. Akcie německého výrobce luxusních automobilů hodnotí pozitivně také analytici oslovení redakcí SZ Byznys. Podle nich vstup automobilky na burzu naplnil očekávání investorů.

O akcie populárního výrobce automobilů byl velký zájem už od počátku. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií Porsche byla tou největší na frankfurtské burze od roku 1996, kdy tam vstoupil Deutsche Telekom. Po vstupu na burzu 29. září zahájily akcie obchodování na 84 eurech a v podstatě ihned nastoupily rostoucí trend a v úterý stála jedna akcie už 105 eur.

Dcera je bohatší než matka

Prudký růst akcií firmu katapultoval na nejhodnotnější automobilku v Evropě a poněkud paradoxně dokonce i nad mateřský Volkswagen. Tržní hodnota společnosti podle serveru CompaniesMarketCap aktuálně činí 99,69 miliardy dolarů, v případě mateřského Volkswagenu to je 84,74 miliardy dolarů.

Automobilka vydala celkem 911 milionů akcií, z toho polovinu kmenových a polovinu prioritních. V rámci vstupu na burzu bylo investorům nabídnuto až 113 875 000 prioritních akcií. Ty mají proti kmenovým akciím přednost například při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva.

Kmenové a prioritní akcie

Majitel kmenové akcie má čtyři základní práva:

  • právo podílet se na řízení společnosti (valná hromada),
  • právo na zisk společnosti, tedy dividendy,
  • právo na likvidačním zůstatku,
  • přednostní právo – na úpis nových akcií.

Majitel prioritních akcií má oproti kmenovým akciím obvykle přednostní právo na výplatu dividendy nebo na podíl na likvidačním zůstatku.

Naplněná očekávání

Podle akciové analytičky Anny Píchové ze společnosti Cyrrus vstup automobilky na burzu očekávání investorů zcela naplnil, když akcie od svého debutu značně posílily.

„Předčily tak výkonnost celého německého akciového indexu DAX, který za stejné období zpevnil o zhruba 20 procent. Porsche zároveň vstoupilo na burzu v poměrně příznivém období pro evropské trhy, kterému pomohly externí faktory. Došlo k uklidnění energetické krize, ke kterému napomohlo teplejší počasí a naplněné zásobníky,“ komentuje dosavadní vývoj.

Podle ní je přítomnost Porsche na burze pro investory příznivým oživením, protože se na trhu obchoduje automobilka, jež vykazuje velmi solidní ziskovost a současně má ziskové marže nad průměrem automobilového průmyslu. Píchová rovněž poukazuje, že jde o ikonickou značku na poli luxusnějších automobilů, která se také zaměřuje na elektromobilitu.

Prozatímní vývoj akcií hodnotí optimisticky i akciový analytik České spořitelny Jan Šafránek, podle kterého se akcie vyvíjí až nad očekávání dobře, a investoři tak mohou být spokojeni.

„Samotné IPO bylo přeupsáno, což samo o sobě indikovalo další poptávku po akciích i po primárním úpisu. K tomu se přidal nízký efektivní podíl volně obchodovaných akcií kolem deseti procent, což v kombinaci s dodatečnou poptávkou například od indexových fondů vytvořilo tlak na další posílení akcií,“ říká.

Na výkonu akcií se podle něj odrazily i solidní finanční výsledky za třetí kvartál se silným meziročním růstem prodaných objemů, který se pohyboval kolem 20 procent i v náročném makroekonomickém prostředí a problémech s dostupností dílů v celém automobilovém průmyslu.

Drahá akcie

„I přes dlouhodobý růstový potenciál je aktuální ocenění na můj vkus nicméně už dosti štědré a viděl bych férovou úroveň o něco níže. Zejména s přihlédnutím k pravděpodobnému ochlazení poptávky v příštím roce a pokračujícím nákladovým tlakům,“ dodává Šafránek.

Podle analytika společnosti XTB Štěpána Hájka je Porsche kultovní značka, kterou chce mít řada investorů v portfoliu bez ohledu na cenu či náladu na trhu. Hájek také připomíná, že úvodní euforie s počátkem úpisu akcií vydržela až dodnes. Zároveň by ho však nepřekvapilo, kdyby na začátku příštího roku došlo k jejich výraznému poklesu.

„Část byznysu Porsche může být pro řadu investorů zajímavá především ve velmi nízkém ocenění mateřského Volkswagenu. Akcie automobilky Volkswagen jsou aktuálně z hlediska ocenění nejlevnější od roku 2015. Osobně bych však raději měl v portfoliu právě Porsche, nicméně za aktuální ocenění a s riziky, kterým celý cyklický automotive sektor čelí, je jeho cena příliš vysoko. Jde však o luxusní zboží, kde luxusní cenovka dává smysl,“ uzavírá analytik.

Analytici investičních bank, které oslovila zpravodajská agentura Bloomberg, však očekávají další růst akcií německé automobilky. Například investiční banka JP Morgan očekává, že akcie se během příštích 12 měsíců posunou na cenu 140 eur za kus, tedy přibližně o 30 procent výše od úterní ceny.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *