Fri. Dec 1st, 2023
0 0
Read Time:1 Minute, 38 Second

Hodnota Indexu očekávání firem se od jara letošního roku snížila o 14,5 bodu na minus 15,7 bodu. To znamená, že v české ekonomice převažuje pesimistická nálada. Ne všechny složky, ze kterých se index počítá, se ale zhoršují.

„Jedinou ze tří složek Indexu očekávání firem, která si od jara polepšila, jsou investice. Jasně a nepřekvapivě se projevuje orientace firem na investice zaměřené na inovace v oblasti energetické soběstačnosti a udržitelnosti. Konkrétně více než 60 procent z dotázaných firem plánuje v příštím půlroce investovat do zavedení nějakých energetických úspor,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB, která index vytváří.

Index očekávání firem

Projekt ČSOB s názvem Index očekávání firem sleduje vývoj malých a středních firem a podnikatelů v oblastech poptávky, investic a rozsahu podnikání v Česku.

Projekt stojí na průzkumu agentury Datank, kterého se zúčastnilo přes 400 respondentů z různých oborů po celém Česku.

Index očekávání firem může nabývat hodnot od plus 100 do minus 100 bodů. Plusové hodnoty znamenají převažující optimismus, záporné naopak pesimismus.

Prudkou změnu firmy a podnikatelé očekávají u zákaznických poptávek. Pokles poptávky po zboží a službách v posledním kvartále očekává 48 procent dotazovaných, což je oproti jaru nárůst o 15 procentních bodů.

„Pokles subindexu očekávané poptávky koresponduje s naší predikcí pokračování mělké recese v české ekonomice na přelomu letošního a příštího roku,“ uvádí Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. Navzdory tomu ale firmy chtějí v roce 2023 zaměstnance více nabírat než propouštět.

Se současnou ekonomickou situací v Česku je spokojeno jen 30 procent firem a podnikatelů. Nejvíce nespokojených je ve zpracovatelském průmyslu, strojírenství a v odvětví nemovitostí včetně jejich správy.

Největší rizika pro firmy a podnikatele jsou růst cen energií a celkový vývoj ekonomické situace v zemi. Dalšího vývoje pandemie se naopak obávají nejméně.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *