Sat. Sep 30th, 2023
0 0
Read Time:1 Minute, 59 Second

Erupce sopky, která je nejvyšší horou ostrova, začala v neděli před třetí hodinou ranní tamního času, tedy v sobotu před 21:00 času středoevropského. Podle vulkanologů ji nejspíš způsobily monzunové deště, kvůli nimž se po erozi zřítil lávový dóm na vrcholu sopky. Vulkán prozatím nemá na svědomí žádné oběti či zraněné.

Tamní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB nicméně varoval obyvatele, aby se drželi od místa erupce na jihovýchodním svahu kráteru ve vzdálenosti alespoň osmi kilometrů. Oblaka sopečného popela ale zasáhla mnohem rozsáhlejší oblast v okruhu až 20 kilometrů.

Podle původních zpráv mrak popela ze sopky vystoupal do výšky 1,5 kilometru, novější údaje japonské meteorologické agentury už ovšem hlásí dosažení hranice 15 kilometrů. Keteckou dopravu navzdory tomu sopečná mračna zatím nijak neovlivnila, blízká letiště jsou ovšem po varování úřadů v pohotovosti.

Podle BNPB bylo zatím evakuováno 1979 obyvatel, kteří našli útočiště v 11 nouzových ubytovnách. Někteří obyvatelé ale odešli z bezprostředně ohrožených vesnic už před vydáním oficiálních evakuačních příkazů.

Šéf indonéského střediska pro vulkanologii a geologii PVMBG Hendra Gunawan varoval, že na povrch se může dostat mnohem větší množství lávy než při předchozích erupcích v letech 2021 a 2020. „Proto také horká oblaka (prachu) letos dosáhnou dál a v té vzdálenosti stojí mnoho domů,“ vysvětlil expert.

„Většina silnic je od rána zavřených. Teď prší vulkanický prach, který také úplně zakryl výhled na sopku,“ sdělil agentuře Reuters jeden z místních dobrovolníků. Mnoho vesnic je zcela pokrytých sopečným popílkem, který ve směsi s deštěm snižuje viditelnost. Podle reportéra agentury AFP pak v oblasti nefunguje internetové připojení a problémy jsou i s mobilními sítěmi.

Japonská meteorologická agentura varovala před možným nebezpečím vzniku vlny tsunami, to se ale nakonec nepotvrdilo.

Sopka Semeru na východě Jávy leží asi 640 kilometrů východně od metropole Jakarty a je vysoká 3676 metrů. Naposledy vybuchla před rokem, kdy zahynulo přes 50 lidí a několik stovek dalších utrpělo zranění. Stejně jako na jiných indonéských vulkánech totiž i na jejích svazích žijí desítky tisíc lidí.

V Indonésii, kde žije přes 270 milionů obyvatel, je téměř 130 aktivních sopek. Oblast je součástí takzvaného ohnivého kruhu, což je pás kolem zlomových linií v Tichém oceánu s častým výskytem zemětřesení a sopečných erupcí.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *