Thu. Jun 1st, 2023
0 0
Read Time:2 Minute, 10 Second

Americká automobilka Tesla představila výsledky testů kamionu Semi. Do vozu naložila 81 000 liber nákladu (cca 36 700 kg) a urazila s ním poměrně slušných 500 mil, tedy zhruba 800 kilometrů na jedno nabití. To mnohé překvapilo, jelikož se o elektrickém tahači mluví již od roku 2017, přičemž první zákazníci měli dostat vozy o dva roky později.

Foto: Tesla

I když byla založena teprve v roce 2003, daří se jí konkurenci slušně potrápit. Automobilka u svého kamionu Semi slibuje dobití na 70% kapacitu za půl hodiny

Neustálé odklady sériové výroby, z části způsobené také pandemií, měly za následek, že nikdo nebral projekt příliš vážně. O to víc je překvapující prohlášení, že první objednané vozy dostane limonádový gigant Pepsi ještě letos.

Foto: Tesla

Tesla Semi má v budoucnu zvládat i autonomní jízdu, což by potenciálně mohlo znamenat méně stresu a únavy pro řidiče kamionů

Lidé od Tesly navíc udávají velmi slušné výkonové parametry – prázdná Tesla Semi dokáže zrychlit na stovku už za 5 sekund (!), a dokonce i v naloženém stavu se na stokilometrovou rychlost rozjede za velmi slušných 20 sekund.

Foto: Tesla

Tesla Semi by měla dle slov automobilky schopna udržet v 5% stoupání rychlost až 65 mil za hodinu, tedy nějakých 104 km/h

S plným zatížením by přitom dle údajů výrobce měl být vůz schopen udržet při 5% stoupání rychlost až 104 km/h, normovaná spotřeba je přitom méně než 2 kWh na jednu ujetou míli a baterie se nabijí na 70 % kapacity pomocí rychlonabíjení už za půl hodiny.

Firma se sídlem v kalifornském Silicon Valley má cenovou politiku nastavenou tak, že typ Semi začíná už na 150 tisících dolarech (cca 3,75 milionu korun) za základní verzi s nižším dojezdem (zhruba 480 kilometrů), cenovka 180 tisíc dolarů (cca 4,5 milionu korun) přísluší verzi s prodlouženým dojezdem. Podle zahraničních webů je zmiňovaný dojezd 800 kilometrů dostatečný, jelikož mají řidiči povinné přestávky, během kterých se bude vůz nabíjet.

Tesla přitom nadále nešetří vysokými ambicemi – cílem je prodat ročně až 100 tisíc kamionů, což je vzhledem k charakteru segmentu a konkurenci optimistická prognóza. Mezi prvními zákazníky má být zmíněný obr Pepsi, který si údajně objednal 100 vozů. Co si o tomto projektu myslíte vy?

Co myslíte, má elektřina v kamionech smysl?

Rozhodně, Tesla je na dobré cestě

Myslím si, že to v praxi nemůže fungovat

Jsem zastáncem jiných alternativních pohonů (např. vodík apod.)

Celkem hlasovalo 0 čtenářů.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *