Sun. Sep 24th, 2023
0 0
Read Time:4 Minute, 13 Second

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jako vědecký atašé ve Washingtonu měl Luděk Moravec mimo jiné rozvíjet bezpečnostní spolupráci mezi Českem a USA. Skončilo to ale blamáží.

Americká policie totiž českého diplomata opakovaně přistihla za volantem s alkoholem. Tamní vláda kvůli tomu požádala české ministerstvo zahraničí, aby Moravce vydalo k trestnímu stíhání.

Jak Seznam Zprávy už napsaly, Česká republika však Moravce raději na začátku listopadu stáhla do Prahy. A přestože Moravec ve svém profilu na profesní sociální síti LinkedIn uvádí, že odpočívá a hledá další příležitosti, redakce zjistila, že ve skutečnosti už nastoupil na vysoký post na Ministerstvu vnitra.

Ministerstvo ho podle zjištění redakce zařadilo do druhé nejvyšší platové třídy, jaká je možná. „Státní zaměstnanec je zařazený na Ministerstvu vnitra v pozici vrchní ministerský rada v oddělení bezpečnostního výzkumu v 15. platové třídě,“ potvrdila informace Seznam Zpráv mluvčí vnitra Hana Malá.

Na starosti bude mít Luděk Moravec bezpečnostní výzkum, na který Ministerstvo vnitra rozděluje badatelům či firmám stamiliony. Je také pravděpodobné, že svá provinění přestojí bez trestu. V USA ho od něj uchránila diplomatická imunita a včasné stažení, sankci podle zjištění Seznam Zpráv nedostal a nejspíš ani nedostane i od českého státu.

Byť o jeho provinění napsaly Seznam Zprávy a informace 15. 11. převzala i agentura ČTK, vnitro se nyní hájí tím, že o Moravcových prohřešcích mu oficiálně nikdo neřekl.

„Ministerstvo vnitra se bude kauzou zabývat. Ale zatím jsme neobdrželi od Ministerstva zahraničních věcí jakýkoli podnět týkající se jednání pana Moravce během výkonu zahraniční služby, takže to s dovolením nebudu komentovat,“ řekl Seznam Zprávám ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Moravec po dotazech na jeho další působení ve službách státu zaslal Seznam Zprávám za své chování v USA omluvu. „Osobního selhání, spojeného s touto situací, je mi velmi líto, stejně jako zátěže, kterou situace vytvořila pro mé kolegy. Za to, že mé osobní selhání vrhlo negativní světlo na jinak obecně vysoce hodnocený projekt podpory vědecké diplomacie, se nemohu než omluvit,“ uvedl státní zaměstnanec.

Než ale Seznam Zprávy na okolnosti jeho odchodu z USA upozornily, v původním prohlášení ke svému konci v diplomacii se Moravec o žádném problému nezmiňoval. „Byla to naprosto fantastická jízda a já se vracím s naprosto novou perspektivou,“ uvedl tehdy odvolaný diplomat o svém působení za mořem na sociální síti.

V USA diplomatovi hrozil až rok vězení

Podrobnosti k alkoholovým jízdám diplomata ministerstvo zahraničí neuvedlo. Moravec nakonec Seznam Zprávám po čtrnácti dnech od původních dotazů napsal, že „se jednalo o situace po střídmé a na místě doznané konzumaci několika porcí piva“. A také že z krve či dechu policisté netestovali, zda je opilý, a on si myslí, že se vešel pod zákonný limit.

Na většině území Spojených států řidiči mohou podle zákona usednout za volant s až 0,8 promile alkoholu v krvi. A to včetně Washingtonu, D.C., kde úřad českého atašé pro oblast vědy, výzkumu a inovací sídlí.

Za dvojnásobné porušení pravidla o řízení pod vlivem alkoholu přitom v hlavním městě USA hrozí až rok vězení a pokuta v přepočtu přes sto tisíc korun.

Na starosti stamiliony

Luděk Moravec se na vnitro vrátil po pěti letech. V roce 2017 ho ještě v éře Milana Chovance (ČSSD) ministerstvo zahraničí zapůjčilo právě na diplomatickou misi do USA, kam ho vyslal tehdejší ministr za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Moravec je nyní jako vrchní ministerský rada na vnitru spoluodpovědný za bezpečnostní výzkum, tedy za programy, v nichž stát rozděluje peníze soukromníkům, aby vymysleli, jak zlepšit bezpečnost Česka.

„Jeho náplní práce je koncepční, metodická a kontrolní činnost v oblasti bezpečnostního výzkumu,“ upřesnila mluvčí resortu Hana Malá.

V podobné pozici byl Luděk Moravec na vnitru už před vysláním do USA. Bylo to v době, kdy milionové granty od vnitra pod vedením sociálních demokratů získával tehdejší šéf komise pro obranu ČSSD Miloš Balabán a jeho kolegové. Se stejnými lidmi zároveň dlouhodobě na některých projektech spolupracoval i sám Moravec.

Reportéři v roce 2019 odhalili, že akademika Univerzity Karlovy Balabána, který státu za miliony radil s bezpečností, zároveň skrytě platila čínská ambasáda.

Finance od státu dostával i přesto, že už v roce 2014 kontrarozvědka BIS dávala Balabánovu konferenci za příklad vlivových operací, k nimž ruští či čínští špioni využívají vědomě či nevědomě spolupracující Čechy.

Moravec Seznam Zprávám potvrdil, že Balabána zná ještě z dob studií a že s ním na projektech spolupracoval. A dodal, že mu není známo, že by se podílel na hodnocení Balabánem podaných žádostí o granty.

Nyní bude Moravec mít spoluzodpovědnost za státní peníze znovu. Zároveň figuruje i na seznamu ministerských poradců. Za 340 korun na hodinu mimo jiné hodnotí a kontroluje projekty, které veřejné miliony už dostaly.

„V souvislosti se zařazením státního zaměstnance na Ministerstvu vnitra bude uvedená dohoda zrušena,“ dodala mluvčí Malá.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *