Fri. Jun 2nd, 2023
0 0
Read Time:3 Minute, 9 Second

Bakterie Streptococcus pneumoniae může bez jakýchkoliv projevů přežívat v nose, ústech či hrdle, často u malých dětí. V populaci tak žije mnoho skrytých přenašečů, kteří o tom, že jsou nakažení, vůbec nemusejí vědět.

Pneumokoky jsou tedy velmi rozšířené bakterie a mohou mít na svědomí banální infekci, bolestivý zánět středního ucha, ale i život ohrožující zápal plic, bakteriální meningitidu nebo sepsi. Infekce se přenáší kapénkami a lze se nakazit jen tím, že někdo ve vaší blízkosti zakašle. Nejohroženější jsou jedinci s oslabenou imunitou.

Kdy a jak se očkuje proti pneumokokům

Protože se pneumokokové infekce tak snadno šíří a k obvyklým přenašečům patří právě děti, doporučuje se vakcína již v kojeneckém věku, a to 3 dávkami do stehna.

  • První ze tří dávek lze podat již mezi 2. a 3. měsícem života.
  • Druhá dávka následuje mezi 4. a 6. měsícem.
  • Třetí se podává mezi 12. a 15. měsícem života.

Necháte-li se očkovat až v dospělosti, čeká vás jen jedna dávka do paže. Vakcinaci lze podstoupit celoročně.

Kdo by se měl nechat očkovat

Riziko závažného průběhu se předpokládá u dětí do pěti let a u seniorů nad 60 let. Zhoršený průběh onemocnění mohou mít i lidé s chronickými chorobami, po těžkých infekcích a nádorových onemocněních, diabetici či kuřáci. Čili všichni, kdo mají oslabenou imunitu.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

U dětí bývají pneumokoky častou příčinou zánětu středního ucha a průdušek, dokážou ale vyvolat i zápal plic, zánět mozkových blan nebo otravu krveFoto: New Africa, Shutterstock.com

Očkování není povinné, je ale hrazené

Existuje téměř stovka typů pneumokoků, nejčastější onemocnění ale vyvolává zhruba 10 až 20 druhů – a právě na ně se očkování zaměřuje. Vakcinace proti pneumokokům není povinná, proočkovanost populace je ale žádoucí, a proto vybraným skupinám lidí zdravotní pojišťovny hradí jak aplikaci, tak nejlevnější dostupné vakcíny.

Jaké vakcíny a komu hradí pojišťovna?

  • Pro děti do 2 let vakcína Synflorix (působí proti 10 typům pneumokoků) v případě, že jim jsou první dvě dávky očkovací látky aplikovány do 7. měsíce věku.
  • U dětí od 2 let a dospělých do 65 let vakcína Pneumovax 23, která působí proti 23 typům pneumokoků.
  • U seniorů nad 65 let všechny vakcíny bez omezení.
  • Všechny vakcíny u rizikových osob bez ohledu na věk (např. lidé s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny, po transplantaci kmenových buněk, po prodělané invazivní meningokokové či invazivní pneumokokové infekci).

Kdy budete doplácet a kolik to stojí

Pojišťovnou hrazený Synflorix a Pneumovax 23 stojí kolem 900 Kč, hrazená je i aplikace. Rozhodnete-li se pro jinou vakcínu, musíte si doplatit rozdíl – od ceny dražší vakcíny tedy odečtete zhruba 900 Kč. Aktuální ceník najdete u praktika či pediatra. V rámci benefitů můžete na dražší vakcínu dostat finanční příspěvek, informujte se u své zdravotní pojišťovny. Jakými vakcínami s doplatkem je možné se nechat očkovat?

  • Prevenar 13: pro děti od 6 týdnů věku a dospělé, působí proti 13 typům pneumokoků, doplatek asi 600 Kč, momentálně může mít výpadek kvůli stahování chybné šarže.
  • Vaxneuvance: pro děti od 6 týdnů věku, působí proti 15 typům pneumokoků, doplatek je asi 1 000 Kč.
  • Apexxnar: pro dospělé od 18 let, působí proti 20 typům bakterie, doplatek je asi 1 500 Kč.

Reakce a vedlejší účinky

Obvyklé je zarudnutí, otok a bolestivost v místě vpichu. Dostavit se může horečka, únava, podrážděnost a ztráta chuti k jídlu, které by měly do dvou dnů samovolně odeznít. Velmi vzácné jsou kolapsové stavy, potíže s dýcháním, zduření lymfatických uzlin a promodrávání kůže.

Odborná spolupráce: Viktorie Plívová, vedoucí tiskového oddělení a tisková mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *