Sun. Dec 3rd, 2023
0 0
Read Time:1 Minute, 23 Second

Seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO má nové položky. Poté, co příslušný mezinárodní výbor během svého zasedání v Maroku přidal ve středu na soupisku francouzské bagety či kubánský rum, ve čtvrtek uspěla hromadná žádost několika evropských zemí o zapsání tradice vorařství.

„Nadnárodní nominaci vorařství pod názvem Timber rafting společně připravilo šest evropských států, kromě Česka ještě Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko, které přípravy koordinovalo,“ uvedla k tomu agentura ČTK.

V dokumentaci pro nominaci vorařství, kterou zveřejnilo Ministerstvo kultury, se píše, že se jedná o soubor tradičních znalostí a dovedností spojených se stavbou vorů a jejich plavením po řekách.

„I když voroplavba jako komerční doprava v souvislosti se stavbou přehrad zanikla, tradice spojené s ní jsou stále živé a předávané mladším generacím. Jde nejenom o řemeslné postupy při stavbě voru, ale i o znalosti spojené s jeho navigací po řece, a v neposlední řadě i o specifickou kulturu s touto tradicí spojenou, osobité zvyky a vorařskou slovesnost otisknutou do plaveckých písní a plaveckého slangu,“ stojí v podkladech.

První zmínky o voroplavbě na Vltavě jsou datovány do 11. století. Jednotlivé vltavanské spolky – v Praze, Davli, Štěchovicích a Purkarci – byly zakládány na přelomu 19. a 20. století a působí v této oblasti nepřetržitě.

Čtěte také

Asi jen málo věcí je pro Francii typičtějších než bageta. V zemi se jich údajně vyrobí asi 16 milionů denně. A nyní je co oslavovat, protože Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila francouzskou bagetu na seznam „nehmotného kulturního dědictví“.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *