Sun. Dec 3rd, 2023
0 0
Read Time:3 Minute, 43 Second

V prezidentských volbách se střetnou političtí nováčci i ostřílení matadoři. Kdo má největší šance? Podle novináře Jaroslava Kmenty bude hrát důležitou roli i vztah mezi odcházející hlavou státu Milošem Zemanem a jedním z favoritů klání, expremiérem Andrejem Babišem. Jak se jejich dlouholeté politické partnerství – a někdy i protivenství – do voleb může promítnout?

Co v dnešní epizodě také uslyšíte

  • Jak začal mocenský pakt Miloš Zeman-Andrej Babiš?
  • Kdy se dvojice dostala od vzájemné nenávisti k pragmatickému respektu?
  • A co po sobě Miloš Zeman zanechává po deseti letech v čele České republiky?

Zásadním milníkem jejich vztahu byl ale až přelom let 2001 a 2002, kdy tehdejší česká vláda – pod vedením Miloše Zemana – schválila privatizaci podniku Unipetrol. A dostat ho měl právě Babiš. Ten ale nakonec z dohody ustoupil.

Myslel jsem si, že nastane střet dinosaurů, že to bude pokračování té války. A zpočátku to tak vypadalo.

Jaroslav Kmenta

Tehdejší nečekaný úprk mu Zeman neodpustil ani o téměř deset let později, kdy před novináři hlásal, že „Babiš je nedůvěryhodný“. Ten v té době zakládal hnutí Aliance nespokojených občanů (ANO) a důvěru lidí si o něco později naopak získal, když ve volbách do Sněmovny skončila jeho strana druhá.

„Myslel jsem si, že nastane střet dinosaurů, že to bude pokračování té války. A zpočátku to tak vypadalo,“ říká Kmenta. Jejich vztah ale nakonec nabral jiný směr a proměnil se.

„Musíme to spolu hrát“

Ze Zemana se stal prezident a z Babiše ministr financí a 1. místopředseda vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Tam začala doba, kdy si říkali: No, musíme to spolu nějak hrát,“ popisuje investigativní novinář.

„A začali k sobě hledat cestu, až ji našli. Dlouho jsme si mysleli, když jsme v letech 2014 až 2016 pozorovali jejich vztah, že se z nich stali ‚ňunískové‘, kteří si ve všem vyhoví, a že jsou kamarádi. Ale ve skutečnosti to tak nikdy nebylo,“ dodává.

Podcast Prohnilí

Na serveru Seznam Zprávy už vyšlo osm epizod podcastové série Prohnilí. V něm investigativní novinář Jaroslav Kmenta rozplétá vazby mezi mocnými. Zatím poslední epizoda se věnovala vzestupu a pádu Jaroslava Faltýnka.

Naopak. Podle Kmenty byla spolupráce této dvojice vždy čistě pragmatická a navrch v ní měla hlava státu.

„Andrej Babiš se stal v roce 2017 premiérem a Miloš Zeman byl podruhé na Hradě jako prezident. Říkal jsem si, že tady máme takový mocenský pakt, který je zjednodušeně řečeno o tom, že premiérem vlády je Zeman a vicepremiérem Babiš. A tak to dlouho bylo,“ vysvětluje.

Konec jedné éry

Teď Zeman po deseti letech v čele nejen mocenského paktu s Babišem, ale i celé země, končí. Do jeho odchodu zbývají necelé čtyři měsíce a začínají se objevovat zprávy, že z Hradu mizí třeba i důležité úřednické postavy. „Nastává situace, kdy za sebou budou muset zamést,“ říká Kmenta.

Nejméně jednu záležitost ale ještě prezident vyřídit může a také to částečně udělal: podpořit nástupce, který bude pokračovat v jeho politice. „Chce někoho, s kým si rozumí, kdo bude poslouchat a ctít jeho odkaz a kdo nebude taky šlapat po jeho minulosti a třeba se snažit ‚trestně stíhat‘ jeho spolupracovníky,“ popisuje investigativní novinář s tím, že pro Zemana jde o „velkou hru“.

Zatím hlava státu naznačila, že by si za svého nástupce přála buď šéfa odborářů Josefa Středulu, a nebo právě Andreje Babiše. „A myslím si, že budeme svědky toho, že jednoho z nich vahou své osobnosti a pomocí všech svých voličů podpoří,“ říká Kmenta.

V podcastu 5:59 se také dozvíte, co za sebou podle Jaroslava Kmenty prezident Miloš Zeman zanechá a čeho by se další administrativa na Hradě měla vyvarovat. Poslechněte si v audiu na začátku článku.

Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová

Sound design a hudba: Martin Hůla

Zdroje audioukázek: Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny (Česká televize, 2007), ČT24, CNN Prima NEWS, Blesk TV, Český rozhlas Radiožurnál, Frekvence 1, YouTube – DVTV

Podcast 5:59

Zpravodajský podcast týmu Lenky Kabrhelové. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.

Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

By aathif

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *